Coraz więcej osób lata samolotami i nie ma się co dziwić, bo jednak jest to najszybsza i, jak mówią statystyki, najbezpieczniejsza opcja podróżowania. Bilety lotnicze są w coraz bardziej przystępnych cenach, a zaoszczędzony czas można wykorzystać na wiele innych sposobów. Jak rozpocząć podróż samolotem? W tym i kolejnych postach znajdziesz wskazówki jak przygotować się do lotu, aby uniknąć niespodzianek i niepotrzebnego stresu.

Zanim kupimy bilety, warto sprawdzić czy mamy WAŻNY dokument tożsamości- uwierz mi, bardzo często zdarza się, że pasażerowie przyjeżdżają na lotnisko i nie mają ważnego dokumentu. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Niby oczywista oczywistość, ale…

Zanim wejdziemy na pokład samolotu linie lotnicze wymagają, aby pasażer potwierdził swoją tożsamość. Ponadto przed wieloma rejsami prowadzona jest kontrola straży granicznej. Często też dokument musi mieć określoną ważność, warto więc sprawdzić dokładnie przepisy wjazdowe konkretnego kraju.

 

Paszport jest dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo osoby, a tym samym uprawniającym do przekroczenia granic wszystkich państw.

Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamości i obywatelstwo osoby, ale uprawniającym do przekraczania granic państw członkowskich UE i EOG oraz Szwajcarii, a także państw, które na podstawie jednostronnych decyzji, uznają dowód osobisty za dokument wystarczający do przekroczenia granicy.

Po utworzeniu układu Schengen zostały zniesione kontrole na granicach wewnętrznych, ustanawiając w zamian skuteczną kontrolę na granicach zewnętrznych i wprowadzając wspólną politykę wizową. Do Schengen należą wszystkie kraje UE, z wyjątkiem pięciu: Bułgarii, Cypru, Irlandii, Rumunii i Chorwacji. Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria są również członkami Schengen, choć nie należą do UE. Należy pamiętać, że przy podróżach do państw należących do UE, ale nie wchodzących w skład strefy Schengen, (Irlandia, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Chorwacja) podróżni poddawani są na granicy kontroli. Takiej samej kontroli poddawane są osoby podróżujące do krajów, w których tymczasowo przywrócono kontrolę graniczną.

Prawa jazdy czy karty bankowe nie są uznawane za ważny dokument podróży, ani dowód tożsamości 🙂

Wiza jest wymagana podczas podróży do niektórych krajów. Informacje na temat wiz oraz warunków wjazdu można sprawdzić na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz kontaktując się bezpośrednio z placówkami konsularnymi poszczególnych krajów.

Szczepienia

Do niektórych państw wymagane są też dodatkowe szczepienia albo aktualne potwierdzenie odbycia szczepień. Więcej informacji znajdziesz TU.

Zachęcam też do odwiedzenia strony internetowej MSZ, gdzie znajdziesz szereg przydatnych informacji dla podróżujących do konkretnych krajów. Link do strony znajdziesz TUTAJ.

Ruch krajowy

Pasażerowie odbywający podróż na trasach krajowych powinni również posiadać przy sobie dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

Dzieci- połączenia międzynarodowe

  • Paszport
  • Dowód osobisty- uprawnia do przekraczania granicy na terenie UE, państw członkowskich należących do Układu z Schengen, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do UE oraz innych państw, które na podstawie umów jednostronnych uznają ten dokument za odpowiedni do przekroczenia granicy.

Dzieci- ruch krajowy

Rejsy obsługiwane przez PLL LOT

  •  paszport, dowód osobisty
  •  legitymacja szkolna, akt urodzenia – do 7. roku życia.

Rejsy obsługiwane przez Ryanair

  •  paszport
  •  dowód osobisty
  •  legitymacja szkolna.

W celu potwierdzenia aktualności powyższych informacji sugeruję skontaktować się z wybraną linią lotniczą.

Dodatkowo wklejam link do informatora straży granicznej „Dziecko w podróży”, w którym opisane są zasady przekraczania granic przez osoby niepełnoletnie.

Pamiętaj też o ubezpieczeniu. To zawsze może się przydać. Podróżując w UE warto wyrobić sobie bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. TU znajdziesz o informację o EKUZ i jak ją wyrobić.

Jeżeli masz pytania skorzystaj z formularza kontaktowego.