- ODPRAWA
Co to ta odprawa online, skoro odprawę przechodzimy na lotnisku? Każdy pasażer, aby wejść do samolotu, a nawet do strefy oczekiwania na samolot (hali odlotów) musi posiadać kartę pokładową. Samo potwierdzenie rezerwacji nie jest wystarczające, a karta pokładowa generowana jest właśnie podczas odprawy. Odprawy możemy dokonać przez internet, czyli online lub na lotnisku przy stanowisku odprawy bagażowo- biletowej lub samodzielnie w kiosku automatycznym tzw. self-checkinie. Podczas odprawy system wymaga od nas podania danych, które mogą się różnić w zależności od linii lotniczych czy miejsca gdzie lecimy. Gdy dokonujemy rezerwacji podajemy imiona i nazwiska pasażerów, datę urodzenia oraz dane kontaktowe. Podczas odprawy dodatkowo możemy być proszeni o podanie danych dokumentu podróży wraz z krajem i datą wydania oraz datą ważności.
Odprawy przez internet możemy dokonać zazwyczaj (co nie jest zasadą) do 2-3 h przed wylotem, jeżeli nie zdążymy w tym czasie, będzie to możliwe na lotnisku, ale (UWAGA!) często za dodatkową opłatą (dość wysoką), szczególnie w przypadku tanich linii lotniczych. Dlatego warto znać warunki przewozu i wiedzieć co nam przysługuje bezpłatnie.
- BAGAŻ
Kolejny etap to bagaż. Odwieczny problem jak się spakować, co zabrać, co można, a czego nie. Po pierwsze ważny jest rodzaj bagażu jaki możemy zabrać. Podczas dokonywania rezerwacji od razu możemy zdecydować jaki bagaż wybieramy. O dokonywaniu rezerwacji przeczytasz w tym wpisie. Odsyłam Cię też do warunków przewozu danej linii lotniczej, bo zarówno waga bagażu rejestrowanego jak i rozmiar bagażu podręcznego/ kabinowego zazwyczaj jest sprawdzana na lotnisku przez pracowników, którzy są przedstawicielami linii lotniczej. To, że pracownik lotniska „czepia się” naszej walizki, bo bagaż waży 0,5 kg za dużo albo walizka nie mieści się do przymiaru nie oznacza, że chce nam „dowalić”. Po prostu linia lotnicza daje mu wytyczne, których musi pilnować. Nigdy nie wiadomo czy przypadkiem miła pani z dwójką dzieci to nie audytor linii lotniczej.
Do bagażu rejestrowanego z pewnością spakujemy więcej. I nie chodzi tu tylko o ilość rzeczy, ale i rodzaj przedmiotów, które możemy przewozić w transporcie lotniczym.
Szczegółowy wykaz przedmiotów z podziałem na rodzaj bagażu znajdziecie TU.
Kontroli dokonuje zazwyczaj służba ochrony lotniska lub zewnętrzna firma ochroniarska.
O ile większość z nas wie, że nie należy przewozić w bagażu broni (chyba, że mamy zezwolenie i zgłosimy to do linii lotniczej) czy materiałów wybuchowych, to nie każdy wie, że przedmioty, które przypominają broń np. pistolet na wodę czy zabawka typu NERF nie mogą być przewożone w bagażu podręcznym. Niestety zdarzają się sytuacje, że taka zabawka zostaje zabrana podczas kontroli bezpieczeństwa. Można wyobrazić sobie co czuje dziecko w takiej sytuacji i jak wygląda dalsza podróż. Rozwiązaniem jest zapakowanie zabawki do bagażu rejestrowanego (o ile taki mamy), pozostawienie w domu lub wysłanie pocztą. Ograniczenie dotyczy też przewozu płynów w bagażu podręcznym, co krótko opisane jest na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Nasz bagaż podlega jeszcze dodatkowej kontroli dokonywanej przez Urząd Celny. Oprócz nadmiaru alkoholu czy papierosów, Urząd Celny weryfikuje przedmioty wartościowe oraz pamiątki, szczególnie te wykonane z roślin czy zwierząt. Nie muszę Ci pisać, że za nielegalny przewóz można dostać wysoki mandat, a nawet pójść do więzienia.
Informator w formie ulotki znajdziesz tutaj oraz tutaj. Więcej informacji na temat zasad przekraczania granic i zasad przewozu różnych rzeczy znajdziesz TU.
Ograniczenia dotyczą też przewozu żywności, warto więc sprawdzić, lecąc np. do Australii możemy zabrać trochę swojskiej kiełbaski (nie możemy). Znam osoby, które przewożą w bagażu podręcznym wiejskie jajka (surowe), tutaj limity płynów czy inne chyba nie obowiązują 🙂
Jak się spakować, by zmieścić jak najwięcej? Niestety nie ma takiej walizki, która by wszystko zmieściła :), ale są metody, które w jakiś magiczny sposób sprawiają, że tego miejsca w walizce jest jakby więcej.
Ja zazwyczaj roluję ubrania, nawet bieliznę, a dodatkowym plusem tej metody jest mniejsza ilość zgnieceń. Na YouTube znajdziesz filmiki, które pokazują jak spakować się do samolotu.
Powodzenia!